Muinasjutud ja lossid

 • Raskustase
  Raskustase
  edasijõudnud
 • Vanus
  Vanus
  7 kuni 11 aastat
 • Meisterdajad
  Meisterdajad
  lapsed koos vanematega
 • Teema
  Teema
  mängud ja meelelahutus

 

 

Printsessi unenäoloss

Prindi, lõika välja, voldi ja kleebi – ja ongi valmis kaunis palee, kus iga printsess
tahaks elada.

Materjalid:

 • Üks A3-formaadiga leht käsitööpaberit
 • Viis hambaorki
 • Pritti liimipulk
 • Pritti kleeplint

Töövahendid:

 • Käärid
 • Pliiats
 • Joonlaud

 

 

1. samm

Prindi kõik seitse lehekülge meisterdamisšabloone. Kõige parem on alustada nelja eesmise torni ehitamisest (šabloonid 1 kuni 4). Et tornide ehitamisel segadust ei tekiks, peaksid alati esmalt lõikama välja ja kleepima kokku ühe torni erinevad osad ning alles seejärel asuma järgmise torni juurde.

2. samm

Kõik tornid on ühesuguse ehitusega.

a. Kõigepealt lõika ettevaatlikult välja seinad. Mida täpsemalt sa seda teed, seda kenam saab loss. Voldi kõiki prinditud servi ja sakke üks kord. Kuusnurkse torni voltimiseks kanna sakile hoolikalt liimi ja kleebi see sisekülje külge. Katuse tegemiseks lõika välja sobiv kuusnurk ja liimi see kolmnurksete sakkide külge. Torni sisse jäävaid sakke saab väga hästi pliiatsiga alla vajutada.

b. Seejärel lõika välja nurgatornid. Voldi kõiki servi ja sakke üks kord. Kleebi nurgatornid kokku. Põhja tegemiseks lõika välja sobiv kuusnurk ja liimi see kolmnurksete sakkide külge.

c. Liimi tornid ja nurgatornid kokku. Jälgi, et nurgatornid ulatuksid igalt küljelt veidi välja.

d. Vasakpoolsel tornil on sinine katus. Lõika see hoolikalt välja. Voldi servi ja sakke üks kord ning liimi need kokku. Kanna katuse servale hoolikalt liimi ja kleebi see kindlalt nurgatorni sisekülje külge.

e. Värava kõrval paiknevatel tornidel on lisakorrus. Lõika seinad välja, seejärel voldi ja kleebi need kokku. Seekord liimi kuusnurk altpoolt sakkide külge, et moodustuks põrand. Liimi teine korrus koos põrandaga nurgatorni
sisse. Kanna ülemisele servale rohkelt liimi ja pane valmis katus paika. Vajuta igalt poolt ettevaatlikult kokku. Kui liim on kuivanud, võid kinnitada punase lipu nurgatorni serva külge. Kollane lipp liimi pooliku hambaorgi külge ja pista see tornitippu. Võib-olla pead tegema tornitippu väikese sisselõike, et saaksid hambaorgi sisse lükata.

 

 

3. samm

Seejärel lõika hoolikalt välja lossi seinad (šabloon 5). Voldi sakke ja prinditud servi üks kord.

4. samm


Seejärel pead ühendama seinad tornidega.

a. Tee kõigisse tornidesse ettevaatlikult kaks sisselõiget. Punktiirjooned näitavad, kust lõigata.


b. Lükka mõlemad kahekorruselised tornid sisselõigetega pika lossiseina peale, väravast vasakule ja paremale.

c. Seejärel liimi kaks ülejäänud torni seina paremasse ja vasakusse otsa. Kanna seina küljesakkidele liimi, pista need läbi tornis oleva sisselõike ja vajuta siseküljel alla. Veendu, et seina alumine serv oleks torni alumise otsaga täpselt tasa, nii et tornid ja seinad oleksid stabiilsed.

d. Kleebi kaks lühemat seina samamoodi välimiste tornide külge.

5. samm

Voldi suur käsitööpaberi leht keskelt kokku ja lõika pooleks. Liimi kaks viimast šablooni (šabloonid 6 ja 7) ühe poole külge. Lõika erinevad hooneosad välja. Voldi rõdu mööda servi ja sakke kokku. Paleel olevad märgid näitavad, kuhu see kleepida. Kinnita kolmekorruseline torn palee katuse külge. Pane ülejäänud kaks tükki kokku, et teha üks suur torn. Kleebi lipud poolikute hambaorkide külge ja kinnita need kleeplindiga tornitippude taha.

 

 

6. samm

Jaota käsitööpaberi teine pool pliiatsi ja joonlaua abil neljaks ribaks.

a. Seejärel liimi kaks ülejäänud torni seina paremasse ja vasakusse otsa. Kanna seina küljesakkidele liimi, pista need läbi tornis oleva sisselõike ja vajuta siseküljel alla. Veendu, et seina alumine serv oleks torni alumise otsaga täpselt tasa, nii et tornid ja seinad oleksid stabiilsed.

b. Kleebi kaks lühemat seina samamoodi välimiste tornide külge.

7. samm

Voldi 20 cm laiune riba vasakule. Tee voldile hoolikalt murdekoht. Nüüd tõmba pliiatsi ja joonlauaga kaks triipu, nagu pildil näha. Lõika ribad kuni joonteni lahti. Nüüd on sul kaks voldiksakki. Voldi mõlemaid üks kord ette ja seejärel taha. Voldi kaart uuesti lahti ja lükka kaks voldiksakki välja. Pane käsitööpaber uuesti kokku, nii et voldiksakid jääksid sissepoole.

8. samm

Nüüd voldi vasakpoolne serv 8 cm paremale. Pööra paber ümber ja voldi see uuesti 13 cm märgi kohalt. Seejärel liimi kaks 13 cm riba hoolikalt kokku. Jälgi väga hoolikalt, et voldiksakid kokku ei kleepuks.

9. samm

Voldi leht uuesti lahti ja liimi hoone tasapinnalised osad püstiste voldiksakkide külge: torn kitsa voldiksaki külge, palee laiema külge.

10. samm


Lõpuks liimi paleesein selleks ette nähtud sakkide külge ja majesteetlik muinasjutuloss ongi valmis.

Ja ongi valmis!

 

Pritti liimipulk

Mida täpsemalt tükid välja lõikad, seda kenam jääb loss. Kõigepealt lõika hooneosad jämedalt välja. Seejärel lõika väikeste kääridega välja väiksemad osad.   Vanematele/täiskasvanutele
Printige meisterdamisšabloonid paksule paberile (80–100 g/m²), et tükid oleksid stabiilsemad.
Saadaval on meisterdamisvideo.