Cardboard

Ettevaatust, kast tuleb!

Kui kuulete sõna „kast“, mõtlete tõenäoliselt suurtest kolimiskastidest või mööblipoe suurtest pakenditest. Mõlemast saab teha suurepäraseid asju. Näiteks nukumaja, garaaži või elusuuruses perekonnaportree.
Ärge muretsege, leidub ka väiksemaid pappkarpe, mida saab kasutada millegi meisterdamiseks. Tahame anda teile mõned ideed.

Käsitöökartong ehtekarpide, tervituskaartide või kalendrite jaoks

Käsitöökartong on väga tugev kartongisort, mis on peaaegu kaks korda paksem kui käsitööpaber (200 kuni 300 g/m2). Käsitöökartong on üldiselt happevaba ega pleegi. See tähendab, et värvitoonid ei tuhmu aja jooksul.
Käsitöökartong on kaetud kas ühelt või mõlemalt poolt, see on ühevärviline või mustriline. Seda saab kasutada paljude asjade tegemiseks, näiteks ehtekarbid, tervituskaardid või kalendrid.

Ideaalne materjal jõuluaegseks meisterdamiseks: lainekartong

Nagu nimigi ütleb, on lainekartong sooneline või laineline. See on õhuke, ent samas tugev. Seetõttu sobibki see ülihästi kingipakkide või küünlajalgade tegemiseks. Lainekartong on saadaval mitmes värvitoonis, mõnikord koos lisakattekihiga, näiteks hõbedase või kuldsena. Ideaalne materjal jõuluaegseks meisterdamiseks: kas jõulupuule mõeldud tähekeste väljalõikamiseks, jõulupärja tegemiseks või kingipaki kaunistamiseks.
Liimida tuleb seda kindlasti siledalt poolelt.

Fotopaber: hea paber akrüülvärvide jaoks

Fotopaber töötati algselt välja fotode printimiseks ja kleepimiseks. Tänapäeval kasutatakse seda palju ka meisterdamiseks. Hea fotopaber on happevaba ning vananemis- ja valguskindel. See on saadaval paljudes ilusates värvitoonides, nii ühevärvilise kui ka mustrilisena ning seda müüakse üksiklehtede või fotopaberi plokkidena. Fotopaberit saab kääridega hõlpsalt lõigata just niisuguseks, nagu vaja. Selle külge kleepimiseks sobib kõige paremini käsitööliim.

Fotopaberit saab peale fotoalbumite ja väljalõikealbumite kasutada ka kujukeste, kutsete, nimekaartide, ehtekarpide ja paljude muude asjade tegemiseks. Tühi fotopaber on hea alus akrüülvärvidega värvimiseks või joonistamiseks.

Hall makulatuurpapp ja bristolpapp

Hall makulatuurpapp on hall sellepärast, et see on 100% makulatuurist valmistatud. See on eriti tugev, sest paksus on vahemikus 0,5 kuni 2 mm. Seetõttu kasutataksegi seda sageli raamatute köitmisel ja mudelite jaoks. Ja mida suudavad mudeliehitajad, suudavad ka noored meisterdamiskunstnikud, ja veel paremini. Miks mitte ehitada linn majade ja pilvelõhkujatega?

Bristolpapp koosneb vähemalt kolmest paberikihist. Keskmine kiht on tavaliselt valmistatud puidu baasil makulatuurist. Bristolpapp on väga jäik ja tugev. Servad on üldjuhul valged. See on saadaval mati või läikiva viimistlusega valge või loodusvalge, musta või hallina. Selle paksus on vahemikus 250 kuni 920 g/m². Kõige paksemaid sorte kasutatakse eriti palju aluste tegemiseks. Et servad on valged, saab neid ka diagonaalselt lõigata nagu aluste puhul tavaline.