Paper

Paber:

kõige olulisem meisterdamismaterjal

Paber on paljude meisterdamisideede ja -juhiste alus. Mitte ühtegi teist materjali ei armasta kunstnikud ja loovinimesed nii palju. Pole ka ime, sest paberit saab värvida, liimida, voltida, lõigata, leotada, paberisse saab auke lüüa ja sellele kirjutada. Paberisortide valik on tohutu. Seda on saadaval erinevates värvitoonides, mõõtudes ja paksuses. Et pakkuda kiiret pilguheitu paberimaailma, koostasime nimekirja paberisortidest, mida koos lastega meisterdades enamasti kasutatakse.

Kontoripaber: ideaalne paberlennukite tegemiseks

Tavalist valget paberit nimetatakse kontoripaberiks, sest kontoris kasutatakse seda kõige rohkem. Ent valget paberilehte saab suurepäraselt kasutada ka printeri või koopiamasinata. Selle saab vaid mõne liigutusega muuta lennukiks, laevaks või mänguruuporiks.
Tavaliselt on selle paksus 80 g/m2 ja formaat A4, s.t 210 × 297 mm, ent kauplustes on saadaval kuni 200 g/m2 paksuse ja 420 × 594 mm formaadiga (A2) paber. Suurem osa paberist on valmistatud puiduvabast massist. Osa on ka 100% makulatuurist valmistatud.

Värviline, marmoreeritud ja vikerkaareefektiga paber

Värviline paber Üht värvi paber, mis on tihti saadaval eri värvitoonides pakina. See on õhuke paber, paksusega 80 g/m2 ja seda saab kergesti voltida, lõigata või isegi rebida. Värviline paber sobib väga hästi tuulerataste, mobiilide või pabermosaiikide tegemiseks.

Erinevalt värvilisest paberist ei ole marmoreeritud paber ehk vikerkaareefektiga paber ühevärviline, vaid värvipaleti erinevates värvitoonides tumedast heledani. Kasutatud karbid saab vikerkaareefektiga paberiga kattes kingikarpideks muuta.

Läikpaber ja krepp-paber

Läikpaber on tavaliselt ühevärviline nagu värviline pabergi, aga tänu spetsiaalsele kattekihile on see läikiv, mitte matt nagu tavaline värviline paber. Läikpaber on saadaval erinevat värvi rullidena. Tavaliselt on pealmine külg punane, sinine, roheline, roosa või hõbedane ja alumine külg kuldne. Kui voltida läikpaber ruuduks või ringiks ja teha sellesse mõned sisselõiked, saab meisterdada säravaid tähekesi ja kaunistusi.

Krepp-paberil on spetsiaalne struktuur: see on elastne ning hõlpsalt väänatav ja vormitav. Meisterdamiseks kasutatav krepp-paber on päris õhuke ja seda saavad kasutada isegi kõige nooremad eelkooliealised kunstnikud. Sellest saab teha mitmevärvilisi lilli, vanikuid või serpentiine, sest krepp-paberit on saadaval mitme- ja ühevärvilise ning isegi mustrilisena. Väikesed lapsed saavad teha pilte, rebides paberist väikesi tükikesi ja need kokku kortsutades. Seejärel võivad nad kleepida paberpallikesed näiteks varem valmis joonistatud pildile.

Paks ja väga tugev: käsitööpaber

Käsitööpaber on eriti tugev, sest selle paksus on 100 kuni 160 g/m2, palju suurem kui tavalisel paberil. Sellepärast nimetataksegi seda käsitööpaberiks. Käsitööpaber on saadaval mitmes värvitoonis. Erinevalt värvilisest paberist, millel on vaid värviline kattekiht, on käsitööpaber valmistatud ühtlaselt värvitud massist. Taga- ja esikülg on ühesugused ning serv on samuti paberipinnaga ühte värvi.
See on meisterdamiseks ideaalne paber. Sellest saab teha aknapilte, siluette, fotoalbumeid ja paljut muud. Et see on nii paks ja tugev, saab seda kasutada ka figuuride tegemiseks.

Õhuke ja sile: siidpaber

Igaüks teab siidpaberit lillepoest või viimasest kolimisest, sest seda sorti paberit kasutatakse sageli. Aga seda saab efekti lisamiseks kasutada ka meisterdamisel. Siidpaber on õhuke, läbipaistev ja pehme paberisort, mida on saadaval paljudes värvitoonides. Seda aetakse sageli segamini läbipaistva paberiga. See on aga palju õhem ja siledam. Lastele meeldib väga seda meisterdamiseks kasutada. Seda on kerge rebida ja kääre pole vaja. Et see on läbipaistev, sobib see suurepäraselt laternate ja lampide tegemiseks.